Tallinn

Allikas: Vikitsitaadid
Tallinn 1650. aastal, raamatust Baltischer Kulturhistorischen Bilder-Atlas 1886
Karl von Kügelgen, "Vaade Tallinnale suhkrutehase poolt" (u 1827-1830)
Konstantin Karlsonn (1854-1939), "Vaade Tallinnale Nõmmelt" (enne 1900)
Lilly Walther, "Tallinna vaade" (1913)
Nikolai Triik, "Tallinna vaade" (1915)
Herbert Lukk "Vaade üle Tallinna sadama poole" (1918)
Nikolai Kull, "Tallinna sadam" (1928)
Nikola Bešević, "Tallinna vanalinn" (1928)

Tallinn on Põhja-Eesti rannikul Tallinna lahe ääres asuv Eesti Vabariigi pealinn ja Harju maakonna halduskeskus, Talsingi lõunaosa.

20. sajand[muuda]

  • On ju meie riigis kaks suurt vaimu: Tartu vaim ja Tallinna vaim — need põrkuvad kuskil vahepeal soodes ja rabades piirkondi pidi kokku, aga kaugemal, prowintsides ja riigipiiridel, on hoopis väiksemad ja wähemtunnustatumad vaimud. Kui Tallinna uulitsatel liikudes säälne vaim teile eht londonliku!t, või minugipärast eht new-yorklikult kõrvu sosistab: tempot, tempot, tempot! — siis Tartu vaim paneb oma käe leebelt su otsaesisele ja ütleb mesimagusalt ning tasakesi need sõnad sulle kõrvaauku: aega küll!


  • Valusast kitsusest sirutab vene loiduses uinuv kubermangulinn, selle väikese maa suurim, oma käed vastu linna ääres laiuvale merele, et saada endasse avarust ja õhku. Mere koha tundub kutsuvana kogu linnas, meelitades inimesi töövabadel tundidel oma kaldale joobuma kauguse veetlusest, avardama oma igapäevamurede poolt kokkusurutud isikut ja hinge üle igapäeva piiride - taeva ja maa avaruste ühtimisse. See oli nagu omaette toit, mida üks teadlikult, teine ebateadlikult endasse võttis, kasvasid aga ja jõudu said sellest kõik nagu leivastki. Sageli avastasid nad seda alles hoopis hiljemini, sattudes merest kaugele. (lk 8-9)


Õhtu eel puudele lumiseid loore
sadas ja rippuma jäi.
Tuleme Toompealt, kõik lõbusad noored,
kaenlad meil raamatuid täis.
...
Säravas sajus on õhtune Harju,
tänav meid alla viib mäest.
Jookseme vanade müüride varjus,
haarates üksteisel käest.
...
Süttivad linnas nüüd tuhanded tuled,
kaunis on õhtune tund.
Libiseb kõndijail õlgadele
Tallinna esimest lund.

  • Ilmi Kolla, "Esimene lumi I", rmt: "Kõik mu laulud", 2009, lk 30

21. sajand[muuda]

  • Poliitikuna oli minu sõnum: tahate saada järjele, tulge Tallinna! Kui ei taha, elage rahulikult Põlvas, Antslas, Vastseliinas edasi. Jah, seal on kergem elada. Aga kas alati peab olema kergem?


  • Tallinn ei ole kunagi õieti välja kasvanud sellest väikesest saksa kaupmehelinnast, mida kutsuti Revaliks ja mida nüüd kutsutakse vanalinnaks (vielle ville). Uuslinn on vaid kaootilised agulid, alevid, külad selle vana müüride taga. Vanalinna ehk Revalit kutsutakse keskaegseks, aga tema siluett, olgu merelt või Radissonist vaadates, on pigem barokne: nähtavasti saabus just sel ajal Revali viimane õitseng enne lõplikku langust provintslikuks kubermangukeskuseks ja just siis ehitati kirikutele ja raekojale uued moodsate vormidega tornikiivrid.


  • Kui miski mulle mu sünnilinnas iial meeldinud on, siis on need trammid. [—] Ja lisaks kostab kuskilt, keset seda kiirgavat ja nõutut vaikust, esimese trammi rataste krigin. Nagu kukelaul. Nagu meeldetuletus – jah, Lõpmatusest. (lk 126)
  • Inimesed trammipeatuses vaatavad Palace'i akna taga einet võtvaid võõraid sama hajameelselt, nagu oleks see mingi igavapoolne film. Või lihtsalt teine maailm. Nad kohtuvad selleks hetkeks, aga kokku ei saa iial. Nende elud asuvad lihtsalt korraks lähestikku. Nagu kaks kaarjoont, mis vastamisi ei puutu. (lk 127-128)
    • Tõnu Õnnepalu, "Lõpmatus. (Esimene kevad)", Eesti Keele Sihtasutus, 2019




  • Enne jõule kõrgemast kohast Tallinnale vaadates nägi iga linnakodanik, et ta elab säravalt jõukas linnas, kus jätkub ilule ja elule. Võib-olla mitte alati abivajajale ja vanale, aga see on jaotuse, mitte koguressursi küsimus.



Me vahel laiub paarsada kilomeetrit
musta lõhnavat asfaltteed
sa oled kivist ja mina olen puust
kuid suuri sõnu kuuleb mõlemate suust

Ma olen Tartu ja sina oled Tallinn
ma olen Tartu
...
Su linnas pidutseb glamuur, on kõrge lend
ning tähtsaim sõna seal kindlasti on trend
boheemid minu linnas tegutsevad endiselt
siin kõrgelt hinnas kottis kampsun on ja tennised

Vanasõnad[muuda]

  • Riia olgu soola tuua, Tallinna raha taguda.
  • Takka järele Tallinna mees tark.
    • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel