Mur Hadriana

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Mur Hadriana

Mur Hadriana (łac. Vallum Hadriani, ang. Hadrian’s Wall) – wał obronny wyznaczający północną granicę rzymskiej Brytanii wybudowany w latach 121–129 n.e.

  • Rozciągał się na przestrzeni 120 km od ujścia rzeki Tyne na wschodzie po Zatokę Solway Firth na zachodzie. Na całej jego długości co pięćset metrów rozmieszczono wieże strażnicze, a co półtora kilometra – większe, ufortyfikowane bramy. Każdy posterunek był widoczny z dwóch sąsiednich. (…) Oczywiście w wielu miejscach mur został rozebrany, gdyż na przestrzeni 15 stuleci pełnił rolę protoplasty marketu budowlanego. Okoliczni mieszkańcy używali pochodzących z wału fachowo przyciętych kamieni wielkości bochna chleba do budowy domów i kościołów. Nawet najlepiej zachowane odcinki mają teraz wysokość 1,5 m, a nie trzy metry, jak za czasów cesarza.
    • Autor: Cullen Murphy, Mur Hadriana, „The Atlantic”, 26 kwietnia 2013.
  • Uciążliwa droga snuje się bez końca, bez końca… wiatr poświstuje ci w pióropuszu… mijasz ołtarze, poświęcone legionom i wodzom już zapomnianym (…) A kiedy już ci się zdaje, żeś dotarł na sam koniec świata, widzisz nagle dym ciągnący się, jak zasięgnąć okiem ze wschodu na zachód, a potem pod jego pokrowcem obaczysz (…) długi, niezbyt wysoki rząd wieżyc, to wznoszący się wzwyż, to opadający, to chowający się w załomach gruntu, to znów ukazujący się wyraziście. To właśnie ów słynny mur!

Zobacz też: